Pobudzamy kreatywność - interdyscyplinarnie!
Plenerowe warsztaty foto-edukacyjne „Struktury Natury” to spacery na łonie natury (najczęściej wybieramy lasy i parki), podczas których uczestnicy robią zdjęcia natury w skali makro (smartfonami), uzyskując wiedzę w zakresie struktur natury w ujęciu matematycznym, a dokładniej geometrycznym. Poruszenie pojęcia fraktali (struktur geometrycznych przyrody) pomaga młodym ludziom zrozumieć, jak fascynująca jest natura oraz dlaczego warto o nią dbać. W ten sposób nawiązujemy do ekologii i ochrony środowiska, pobudzając wartości empatii do otaczającego nas świata. Uczestnicy spędzają czas na świeżym powietrzu pobudzając swoją kreatywność (wykonywanie zdjęć), tym samym zdobywając wiedzę
z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, ochrony środowiska oraz zasad robienia fotografii (przede wszystkim perspektywa i światłocienie).
TECHNOLOGIE i INNOWACJE
Żyjemy w czasach, gdzie rozwój technologii i wszelkie urządzenia stają się nieodłącznym narzędziem
w naszej codziennej egzystencji i otaczającej nas rzeczywistości. Coraz więcej czynności możemy wykonywać za pomocą telefonów i ogólnodostępnej sieci internetowej, np. zakupy, nawiązywanie relacji i kontaktu z innymi ludźmi czy uczenie się z szerokiej bazy treści. Niemniej, idąc za doktryną dualizmu – każdy kij ma dwa końce. Użytkowanie smartfonów potrafi odłączać umysł od rzeczywistości, by w sieci tworzyć obraz swojego wyidealizowanego życia, jednak z drugiej strony narzędzie to można wykorzystać w zupełnie inny sposób - i to bardzo pożyteczny względem rozwoju indywidualnego potencjału, np. fotografowanie. Współczesna technologia włożyła szereg możliwości do telefonów, m.in. aparaty o parametrach porównywalnych do całkiem dobrych aparatów cyfrowych. „Struktury Natury” mają za zadanie pokazać młodym ludziom, jak w twórczy sposób można wykorzystać smartfony.
FOTOGRAFIA i SZTUKA
Coraz częściej rezygnujemy z dodatkowych akcesoriów podczas podróży (tu aparatów cyfrowych), na rzecz smartfona. Jednym urządzeniem możemy zrobić zdjęcie, napisać notatkę
i bezpośrednio skontaktować się ze znajomymi czy opublikować post w czasie rzeczywistym ukazując to, co aktualnie robimy. W czasie warsztatów „Struktury Natury” uczymy jak wykonać dobre zdjęcie aparatem w telefonie, głównie opierając się na wiedzy o świetle
i cieniach. Pokazujemy jak uchwycić dobry kadr, jak złapać ostrość na małych elementach i jakie są podstawowe zasady wykonywania zdjęć.
Spojrzenie na świat oczami dzieci i młodzieży potrafi zaskoczyć swoja indywidualnością i oryginalnością. W tej samej rzeczywistości każda uczestnicząca osoba znajduje coś, czego nie dostrzegli inni, tym samym pokazując, że każdy z nas ma swoją perspektywę, i każda z nich jest tak samo ważna i piękna. Odbitki w dużym formacie idealnie nadają się na dekoracje wnętrz i na pewno stanowić będą niepowtarzalną dekorację ściany np. w salonie.
NAUKI MATEMATYCZNE
i PRZYRODNICZE
Większość ludzi na słowo „matematyka” dostaje gęsiej skórki w odruchu raczej odrzucenia, niż zamiłowania. „Struktury Natury” w sposób empiryczny (czyli doświadczalny) uczą o geometrii natury o wdzięcznej nazwie – fraktale. Są to geometryczne kształty w przyrodzie, które
w danej skali są identyczne. Elementy te można zauważyć np. podczas robienia zdjęć w skali makro. Duże przybliżenie na płaszczyznę, załóżmy liścia, ukazuje nam niesamowitą mozaikę idealnych i powtarzalnych struktur. W ten sposób odczarowujemy „złą” renomę matematyki na rzecz fascynującej geometrii świata, w którym żyjemy na co dzień.
OCHRONA ŚRODOWISKA
Przechadzając się po lesie czy po parku w mieście zazwyczaj nie zwracamy uwagi na szczegóły otaczającej nas przyrody. Jeśli idziemy w parze czy w grupie najczęściej rozmawiamy, natomiast w pojedynkę przysłuchujemy się śpiewom ptaków, obserwujemy otoczenie i staramy się wyciszyć umysł. „Struktury Natury” zwracają uwagę na szczegóły, które ukazują niesamowitą sztukę wyrzeźbioną i pomalowaną przez naszą planetę Ziemię. To dlatego tak ważnym jest, by chronić środowisko naturalne
i współtworzyć ekosystem w symbiozie ze sobą i z naturą. A gdy widzimy te szczegóły na własne oczy – dużo łatwiej jest nam zrozumieć potęgę świata przyrody.
PSYCHOLOGIA i ZDROWIE
Obcowanie w naturze korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Udowodniono szereg czynników pozytywnie na nie wpływających, m.in.: obniżenie ciśnienia krwi, wspieranie dobrej kondycji układu kostnego i ruchowego, dotlenienie organizmu czy uspokojenie umysłu i odprężenie. „Struktury Natury” to nie tylko oderwanie się od betonowej dżungli miasta, ale i podniesienie poczucia wartości siebie.
„Człowiek najlepiej czuje się w naturze, bo tylko ta nie ma o nim zdania” F. Nietzsche.
KULTURA
Finalnie w projekcie „Struktury Natury” wybieramy po jednej fotografii każdej z uczestniczek
i każdego uczestnika, które wywołujemy na profesjonalnym papierze fotograficznym, by następnie zorganizować wernisaż z prelekcją podsumowującą projekt oraz zachęcającą do rozwijania idei.
Dzięki takiemu wydarzeniu każde dziecko podnosi swoje morale i poczucie wartości siebie, a my – być może – zaszczepimy pasję odkrywania i zrozumienia, dlaczego warto jest żyć w symbiozie ze sobą
i z naturą! 😊 Na wydarzenie przychodzą dzieci z rodzicami, którzy mogą podziwiać, jak piękne prace wykonały ich pociechy. Pozwala to zbudować więź pomiędzy dzieckiem i rodzicem oraz odkryć nowe przestrzenie do wspólnego spędzania czasu wolnego.
INTEGRACJA MIĘDZYKULTUROWA
Doskonale wiemy, jak ważna jest integracja migrantów/migrantek oraz uchodźców/uchodźczyń z lokalną społecznością, dlatego do udziału w naszych warsztatach zachęcamy dzieci i młodzież z Ukrainy. Jedna z prowadzących warsztaty zna biegle język rosyjski oraz ukraiński, dzięki czemu młodzi Ukraińcy czują się pewniej i bezpieczniej, nawet, jeśli wystarczająco dobrze znają już język polski. Dzieje się tak dlatego, że jednym z czynników najbardziej łączących, otwierających i zjednujących przychylność ludzi jest właśnie znajomość ich ojczystego języka. Nasze doświadczenie pozwoliło zauważyć, że w takich warunkach młodzi ludzie z Ukrainy o wiele chętniej angażują się w zajęcia i wspólne działania.
01
Warsztaty edukacyjne
Plenerowe warsztaty foto-edukacyjne, gdzie uczestnicy podczas robienia zdjęć natury w skali makro (smartfonami) uzyskają wiedzę w zakresie struktur natury w ujęciu matematycznym, a dokładniej geometrycznym. Poruszenie pojęcia fraktali (struktur geometrycznych przyrody) pomoże młodocianym zrozumieć, jak fascynująca jest natura oraz dlaczego warto o nią dbać. W ten sposób nawiązujemy do ekologii i ochrony środowiska, pobudzając wartości empatii do otaczającego nas świata. Uczestnicy spędzą czas na świeżym powietrzu pobudzając swoją kreatywność (wykonywanie zdjęć) tym samym zdobywając wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, ochrony środowiska oraz zasad robienia fotografii (przede wszystkim perspektywa i światłocienie).
Finalnie wybrane prace uczestników są wywoływane na profesjonalnym papierze fotograficznym by zorganizować wernisaż z prelekcją i cateringiem podsumowujący projekt zachęcając tym samym do rozwijania idei.
Po realizacji projektu drukujemy pamiątkowy katalog dla uczestników i organizatorów.
Warsztaty prowadzą profesjonalistki:
Eliza Voss - specjalistka ds. komunikacji społecznej, dziennikarka, PR-owiec.
Specjalistka w dziedzinie Art&Science.
Magdalena Siry - zawodowa fotografka, redaktorka i współzałożycielka czasopisma "May Lux Magazine".
02
Wystawy i wernisaże
STRUKTURY NATURY to również tytuł serii fotografii w skali makro: Magdaleny Siry oraz Elizy Voss. Wystawy prac organizowane są na terenie Krakowa:
Kwiecień-maj 2023 - Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajska 1, Kraków
Lipiec-sierpień 2023 - Biblioteka Kraków, filia nr 55 os. Teatralne 25 w Nowej Hucie
Partnerem pierwszych warsztatów Struktury Natury była Szkoła Podstawowa nr 14 w Krakowie oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Zapraszamy do galerii zdjęć:
Mecenat honorowy nad I edycją wydarzenia objął: INTERNATIONAL PAPER POLSKA sp. z o. o.
DZIĘKUJEMY!